Czy transport kolejowy zwiększy swój udział w logistycznych łańcuchach dostaw? (Cz. 1)
W procesach logistycznych około 70% czynności to różnego rodzaju transporty. Można więc stwierdzić, że transport (który przybiera różne formy i charakter, począwszy od przesyłu wewnątrzzakładowego do przewozów krajowych czy międzykontynentalnych) w łańcuchu dostaw jest kluczowy.
Udostępniamy pierwszą część tekstu Henryka Zielaskiewicza z najnowszego numeru „KZA Express” 02(18)/2021.
Zatem znacznie upraszczając, łańcuch dostaw można przedstawić jako system podmiotów i zależności występujących wokół dwóch strumieni, tj. podaży i popytu. Strumień popytu (na usługi i produkty) tworzą informacje od klienta finalnego skierowane do podmiotów lub osób mogących spełnić jego oczekiwania. Strumień podaży obejmuje przepływy rzeczowe, takie jak surowce, materiały i wyroby gotowe. Podaż to też świadczenie usług, w tym logistycznych. Procesom tym towarzyszą przepływy finansowe i informacyjne. Łańcuch dostaw (w ujęciu prof. Witkowskiego) to współdziałające w różnych obszarach firmy produkcyjne, handlowe i usługowe oraz ich klienci, między którymi przepływają strumienie produktów, informacji i środków finansowych.
Warunki funkcjonowania sprawnego łańcucha dostaw
W prawidłowym łańcuchu dostaw istotne jest, aby wszystko odbywało się w sposób zorganizowany, niezawodny, w odpowiednim czasie i wielkości, przy zapewnieniu kompletnych usług lub dostaw. Wymagana jest ścisła współpraca firm biorących udział w tym procesie i tworzących poszczególne ogniwa łańcucha dostaw. Synchronizacja strumieni podaży i popytu ma najczęściej wymiar elastycznego dostosowania partii, rodzaju danego towaru, usługi, informacji oraz środków finansowych do kolejnych jego ogniw, tak by całość spełniała oczekiwania odbiorcy. Na poszczególnych etapach mamy więc do czynienia z produktem lub usługą, które są bardzo często usługami transportowymi. Dla prawidłowego funkcjonowania łańcuchów dostaw ważny jest przepływ informacji, dlatego też istotne znaczenie mają wspomagające systemy IT.
W procesach logistycznych około 70% czynności to różnego rodzaju transporty. Można więc stwierdzić, że transport (który przybiera różne formy i charakter, począwszy od przesyłu wewnątrzzakładowego do przewozów krajowych czy międzykontynentalnych) w łańcuchu dostaw jest kluczowy. Przedsiębiorstwa logistyczne i spedycyjne oraz firmy transportowe mogą działać jednocześnie w kilku łańcuchach.
Zapraszamy do przeczytania całego tekstu w najnowszym „KZA Express” 02(18)/2021.