Kompatybilność elektromagnetyczna. Wyzwania w zakresie bezpieczeństwa (Cz. 5)

Kolej jest żywym organizmem, który rozwija się i jest eksploatowany od dziesięcioleci. Dlatego w codziennej praktyce spotyka się instalacje pochodzące z różnych okresów, wykorzystujące technologie o różnym poziomie rozwoju i znajdujące się w różnym stanie technicznym. W realnych warunkach na modernizację czeka się niekiedy bardzo długo. Czasami można ją przyspieszyć, ale pierwszym krokiem zawsze jest identyfikacja problemu.


Przed Państwem ostatnia część cyklu o kompatybilności elektromagnetycznej. Więcej interesujących treści na: „KZA Express” 02(20).


W codziennej praktyce i rozpoznawaniu przyczyn anomalii w pracy sprzętu pomaga doświadczenie i coś, co można nazwać intuicją techniczną. Jest mało prawdopodobne, że uda się zakwalifikować przyczynę jednorazowej usterki jakiegoś urządzenia jako efekt interferencji, jednak powtarzające się przypadki (np. komunikaty błędów, reset urządzeń) powinny zwrócić naszą uwagę. Ostateczną diagnozę można postawić na podstawie badania środowiska elektromagnetycznego i typowania potencjalnych źródeł interferencji. Tutaj sprawa zaczyna się komplikować.
Urządzenia umożliwiające identyfikację źródeł zakłóceń są kosztowne, a identyfikacja zakłóceń „okazjonalnych” jest możliwa tylko wtedy, gdy pomiar jest długotrwały. W praktyce oznacza to konieczność automatyzacji pomiaru i analizy dużej ilości zarejestrowanych danych post factum. W takich warunkach trudno odtworzyć stan urządzeń w chwili, w której zarejestrowano prawdopodobne zakłócenie. Z pomocą mogą przyjść algorytmy wykorzystujące sztuczną inteligencję, które potrafiłyby identyfikować anomalie.

Testowanie urządzeń

W dużej skali mogą sprawdzić się metody zmniejszające ryzyko wytwarzania zakłóceń. Na pierwszej linii oporu można wymienić rzetelną certyfikację wszystkich urządzeń wprowadzanych do użytku na kolei. Także procedury naprawy i konserwacji tych urządzeń powinny być zaprojektowane tak, żeby minimalizować ryzyko zmniejszenia skuteczności wbudowanych zabezpieczeń (ekranów, filtrów, dławików itp.). Wskazane byłoby również wprowadzenie rutynowych, regularnych pomiarów pola elektromagnetycznego.

Całość na: „KZA Express” 02(20).