Perspektywa dla nowych produktów i usług z zakresu automatyki kolejowej, cz. 3
Telewizja przejazdowa
Oprogramowanie – przy pomocy prostego, zrozumiałego interfejsu – przekazuje obraz z przejazdu wraz z informacjami dodatkowymi. Należą do nich: pozycja zapór, informacje o włączeniu sygnałów świetlnych i dźwiękowych oraz o zmianie położenia zapory. Najważniejszą informacją jest komunikat ostrzegający o wykryciu obiektu na przejeździe po rozpoczęciu opuszczania zapór.
Natychmiastowe powiadomienie maszynisty o przeszkodzie pozwala na szybsze rozpoczęcie hamowania i zwiększa szanse na uniknięcie kolizji. Jednocześnie zapis obrazu wideo może być podstawą do wystąpienia do sądu o ukaranie osób, które zignorowały sygnały dźwiękowe i świetlne i wjechały lub weszły na przejazd podczas opuszczania zapór.
W przypadku awarii pojazdu na przejeździe pomiędzy kursami kolejnych pociągów telewizja przemysłowa stwarza szansę na błyskawiczne wysłanie pomocy i usunięcie pojazdu przed opuszczeniem zapór.
Obecnie największym wyzwaniem dla telewizji przemysłowej jest zapewnienie niezawodności, dobrej jakości obrazu w każdych warunkach atmosferycznych oraz samodiagnostyki systemu.
Krakowskie Zakłady Automatyki S.A. nieustannie wzbogacają swoją ofertę o produkty poprawiające bezpieczeństwo na kolei. Rozwiązania produkowane przez KZA S.A. można zaimplementować niemal wszędzie, bez względu na to, jaki rodzaj urządzeń SRK jest wykorzystywany w danym rejonie.
Piotr Kołaczek
Autor artykułów z zakresu automatyzacji, robotyki i Przemysłu 4.0, twórca opracowań dla Mitsubishi Electric – globalnej marki z branży elektrotechnicznej