Perspektywa dla nowych produktów i usług z zakresu automatyki kolejowej, cz. 4
Wskaźniki kolejowe WLED
Sygnalizacja za pomocą znaków graficznych i sygnałów świetlnych wciąż odgrywa na kolei pierwszoplanową rolę. Powtarzanie sygnałów na monitorach w kabinie maszynisty na większości dróg kolejowych w Polsce to wciąż bliżej nieokreślona przyszłość. Stanie się ona faktem dopiero wtedy, gdy w pełni zostanie wdrożony system ETCS. W międzyczasie bezpieczeństwo na torach w dużej mierze zależy od czytelnych, trwałych oraz widocznych w każdych warunkach semaforów, znaków i wskaźników.
Krakowskie Zakłady Automatyki S.A. wdrożyły do produkcji wskaźniki wykorzystujące energooszczędne diody LED o wysokiej jasności i białej barwie. Wskaźniki te – w połączeniu z kontrastowym, niedającym odbić czarnym tłem – gwarantują, że treść będzie dobrze widoczna w każdych warunkach: zarówno w dzień, jak i w nocy.
Dodatkowe zalety wskaźników WLED produkowanych przez Krakowskie Zakłady Automatyki S.A. to tolerancja zasilania o różnym napięciu (ważna na kolei, gdzie spotyka się różne rozwiązania) oraz hermetyczna obudowa zabezpieczająca wnętrze wraz z układem elektronicznym przed deszczem i wilgocią, a jednocześnie wspomagająca odprowadzanie ciepła wytwarzanego przez wysokowydajne diody LED.
Urządzenia automatyki kolejowej odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Dzięki zaawansowanym systemom sygnalizacji, kontroli i sterowania można minimalizować ryzyko kolizji i wypadków na torach kolejowych. Automatyzacja umożliwia precyzyjne monitorowanie i zarządzanie ruchem kolejowym, co znacząco ogranicza ludzkie błędy i interwencję operatorów.
Dzięki automatyzacji możliwe jest także szybkie wykrywanie awarii lub nieprawidłowości w infrastrukturze kolejowej, co pozwala na natychmiastowe reagowanie i minimalizowanie ryzyka wypadków. Wszystko to sprawia, że urządzenia automatyki kolejowej są kluczowym elementem w procesie zapewniania bezpieczeństwa i efektywności w transporcie kolejowym.
Piotr Kołaczek
Autor artykułów z zakresu automatyzacji, robotyki i Przemysłu 4.0, twórca opracowań dla Mitsubishi Electric – globalnej marki z branży elektrotechnicznej