Programy stypendialne

Współpraca przedsiębiorstw ze szkołami średnimi przybiera różne formy. Najczęściej jest to udział w kosztach urządzenia i utrzymania pracowni specjalistycznych i programy praktycznej nauki zawodu realizowane w przedsiębiorstwie. O stypendia naukowe mogą ubiegać się uczniowie 31 szkół nauczających w specjalnościach kolejowych. 

Stypendyści PKP PLK co miesiąc otrzymują od 250 zł (w klasie drugiej) do 550 zł (w klasie piątej). Program przewiduje także premie za wyniki w nauce i za gotowość do podpisania umowy o pracę (1000 zł w piątej klasie).

Szkoły to kapitał

Dobrej szkoły nie można uruchomić w krótkim czasie (np. w ciągu roku). To proces długotrwały, trwający wiele lat. W tym czasie kształtuje się tradycja, powstają relacje między nauczycielami i uczniami oraz tworzy się specyficzny ekosystem kształtujący absolwentów. Oprócz przekazywania wiedzy i nabywania nowych umiejętności pojawia się coś, co można nazwać etosem szkoły, który jest często związany z etosem zawodu. Okazuje się, że szkoła zaczyna przyciągać przede wszystkim pasjonatów – osoby, które od dzieciństwa są zafascynowane koleją czy bardziej ogólnie – transportem. Dla takich uczniów i absolwentów kolej jest środowiskiem naturalnym. Są oni skłonni do pewnych kompromisów, aby tylko móc w pracy realizować swoje pasje.

Piotr Kołaczek

Autor specjalizuje się tematyce naukowo-technicznej