Modernizacja linii kolejowych w Krakowie

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują najważniejsze linie kolejowe w Krakowie. Poprzez wybudowanie dodatkowych torów, nowych przystanków, mostów i estakad do końca 2021 roku znacznie zwiększą się możliwości podróży i dostępność połączeń kolejowych w aglomeracji krakowskiej i regionie Małopolski.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego przygotowują kolejne etapy rozwoju transportu kolejowego w regionie. W marcu br. podpisano umowę na opracowanie studium wykonalności, które ma określić najważniejsze inwestycje na liniach kolejowych w najbliższych latach. Dokument będzie gotowy w 2023 roku.

Inwestycje w rozwój sieci i transportu kolejowego w Małopolsce

 

PKP PLK SA i samorząd województwa małopolskiego planują kolejne inwestycje, które zapewnią dalszy rozwój sieci i transportu kolejowego w Małopolsce. Ważnym etapem do określenia przyszłych działań jest „Wstępne Studium Wykonalności kolejowych inwestycji infrastrukturalnych w Małopolsce”. PLK podpisały umowę na wykonanie opracowania z konsorcjum Infra oraz Instytutem Kolejnictwa. Wartość studium opiewa na ponad 1,8 mln zł, z czego 25 proc. przekaże województwo małopolskie.

Podpisanie dokumentu jest kolejnym etapem w rozwoju infrastruktury kolejowej w Małopolsce. Przedstawiciele PKP PLK SA i Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, mając świadomość, że mieszkańcy Małopolski i turyści chętnie wybierają kolej jako środek transportu, za priorytet uznali zwiększanie możliwości i komfortu podróży. Planowane inwestycje mają przyczynić się do zapewnienia bezpieczniejszych i szybszych podróży koleją w Krakowie i Małopolsce.

Jak zmieniać linie kolejowe w Małopolsce?

 

Wykonawcy studium przeprowadzą dokładne badania ruchu kolejowego, a także symulację jego rozwoju. W ścisłej współpracy z przedstawicielami samorządu województwa małopolskiego określone zostaną najważniejsze inwestycje kolejowe w regionie. Sprawdzona zostanie możliwość i opłacalność m.in. budowy dodatkowych torów z: Krakowa do Batowic, Wieliczki, Kozłowa i Krzeszowic. Opracowanie studium dotyczyć będzie również budowy dodatkowych torów pomiędzy Podłężem a Tarnowem oraz Nowym Targiem a Zakopanem. Ocenie zostanie poddana także możliwość budowy nowych linii kolejowych m.in. z Krakowa w kierunku Myślenic, Niepołomic i Olkusza, a także z Zastowa do Kazimierzy Wielkiej oraz z Krakowa Lotnisko do Zabierzowa.

Zapewnić szybką, bezpieczną i punktualną komunikację kolejową

 

Poprzez inwestycje PKP PLK SA rozszerzają możliwości kolei w polskich aglomeracjach. Dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego inwestorzy mogą właściwie określić potrzeby i kierunki inwestycji i tak zaplanować rozwój linii kolejowej, by zapewnić mieszkańcom Małopolski szybką, bezpieczną i punktualną komunikację kolejową.

Krakowskie Zakłady Automatyki S.A. od wielu lat świadczą usługi w zakresie realizacji projektów związanych z infrastrukturą kolejową, modernizacją linii kolejowych oraz montażem urządzeń sterowania ruchem kolejowym, wykonując wiele prac w zakresie modernizacji linii kolejowych.

 

Opracowano na podstawie informacji prasowych Grupy PKP.