Rynek pracy branży kolejowej po pandemii (Cz. 3)
Specyfika branży kolejowej sprawia, że jedynie niewielka część pracowników ma możliwość pracy zdalnej, należy jednak pamiętać, że pracują w niej również pracownicy wyspecjalizowani w obszarach sprzedaży, marketingu, HR, IT czy księgowości.
Czytają Państwo kolejną część tekstu Beaty Pałac poświęconego rynkowi pracy na kolei. Całość, jak zawsze, dostępna na: „KZA Express” 02(20).
Jak zauważa Mateusz Żydek, rzecznik prasowy Randstad Polska, w tych obszarach firmy z branży transportu kolejowego intensywnie konkurują z pracodawcami z innych sektorów gospodarki. Aby dotrzymać im kroku i nadal skutecznie pozyskiwać wykwalifikowanych pracowników, pracodawcy z sektora kolejowego muszą nadążać za rynkowymi trendami. – Jednym z nich jest pozostawienie pewnej dozy elastyczności w zakresie trybu pracy osobom zatrudnionym w biurach, aby w ten sposób sprostać oczekiwaniom obecnie zatrudnionych i kandydatów. Badania Randstad pokazują, że większość firm decyduje się na zachowanie hybrydowego trybu pracy po pandemii, pozwalając pracownikom na pracę z domu przez 2–3 dni w tygodniu. Spółki kolejowe, chcąc sprostać potrzebom członków swoich zespołów, także powinny rozważyć takie rozwiązanie. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że znaczącą większość w takich firmach stanowią pracownicy, którzy nie mogą wykonywać swoich obowiązków w sposób zdalny. Dlatego trzeba szukać również rozwiązań, które będą wpływały na komfort pracy tej grupy i rekompensowały brak możliwości pracy z domu – radzi ekspert. W opinii dr. inż. Andrzeja Kochana, kierownika Zespołu Sterowania Ruchem Kolejowym w Zakładzie Sterowania Ruchem i Infrastruktury Transportu na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej, z pewnością wiele stanowisk eksperckich może korzystać z tego trybu realizacji pracy i taka możliwość powinna być im zapewniona. – Elastyczność w postaci różnych wariantów pracy hybrydowej może być wskazaniem, że przedsiębiorstwa kolejowe aktywnie obserwują rynek pracy i wychodzą naprzeciw zmieniającej się rzeczywistości – potwierdza ekspert.
Artykuł dostępny na: „KZA Express” 02(20).