Ponad 700 km nowych linii kolejowych CPK w trakcie prac przygotowawczych

Trwają inwentaryzacje przyrodnicze dla ośmiu kolejowych projektów inwestycyjnych spółki Centralny Port Komunikacyjny. Na ostatnim etapie są przetargi na studia wykonalności dla łącznie 700 km linii kolejowych. A spółka CPK rusza z kolejnym etapem przygotowań do budowy w sumie 1 800 km kolejowych „szprych”.

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko lotnisko. Wręcz przeciwnie – ponad trzy czwarte zakładanych nakładów inwestycyjnych CPK to linie kolejowe, które pozwolą na przeniesienie części pasażerów i towarów z dróg na tory. CPK to przede wszystkim węzeł łączący różne rodzaje transportu.

Postawić na kolej

Dzisiaj wiele krajów europejskich ogranicza lotnicze rejsy krajowe, zastępując je kolejowymi. Np. Francja zawiesza loty krajowe na trasach, które można pokonać pociągiem w czasie do 2,5 godz. Jest to w 100 proc. spójne z koncepcją CPK. Nowe planowane linie kolejowe CPK skrócą czasy przejazdu tak bardzo, że duża część krajowych połączeń lotniczych zostanie zastąpionych koleją. Pociąg jest zdecydowanie bardziej konkurencyjny od samolotu, jeśli z Wrocławia będziemy mogli dojechać do Warszawy w 1 godz. 55 minut (dziś 3 godz. 40 minut), z Rzeszowa w 2 godz. 15 minut (obecnie 4 godz.), a z Gdańska w 1 godz. 45 minut, czyli 45 minut szybciej niż teraz.

W listopadzie ub. roku rząd przyjął Program Wieloletni CPK, w ramach którego zapewnił do końca 2023 r. 12,8 mld zł na prace przygotowawcze dla Portu Solidarność i nowych linii kolejowych, realizowanych przez spółkę CPK. Prace trwają na szeroką skalę.

Badania przyrodnicze

Od ub. roku na zlecenie spółki CPK na ponad 500 km planowanych tras kolejowych trwają inwentaryzacje przyrodnicze. Jest to jeden z istotnych elementów procedury środowiskowej, która poprzedza uzyskanie oceny oddziaływania na środowisko, decyzji lokalizacyjnej, a później pozwolenia na budowę. Pozwalają one na identyfikację chronionych, rzadkich lub zagrożonych elementów środowiska na terenach przeznaczonych pod inwestycje.

Inwentaryzacje dotyczą w pierwszej kolejności projektów, które mają być uruchomione wraz z nowym lotniskiem przesiadkowym.

Fot.: Źródło: CPK

Na podstawie artykułu dyrektora ds. komunikacji i PR CPK Konrada Majszyka zamieszczonego w 3. wydaniu magazynu „KZA Express”.