Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023

Poprawa obsługi pasażerów, infrastruktury kolejowej, zmniejszenie kosztów eksploatacji nowych dworców przyjaznych pasażerom oraz zapewnienie bezpieczeństwa – takie są cele Programu Inwestycji Dworcowych jednego z projektów realizowanych w ramach „Strategii na rzecz odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)”.

Program Inwestycji Dworcowych (PID) jest jednym z największych projektów w historii polskiej kolei. Pieniądze na jego realizację pochodzą m.in. z funduszy Unii Europejskiej. Realizacja Programu Inwestycji Dworcowych przewiduje przeprowadzenie 188 inwestycji dworcowych na łączną kwotę 1,4 mld zł. W wyniku podejmowanych działań na dworcach poprawi się poziom obsługi pasażerów oraz nastąpi integracja kolei z innymi gałęziami transportu.

Poprawa jakości obsługi

 

Jak zapewniają przedstawiciele PKP, obok bezprecedensowego w historii Polski programu modernizacji linii kolejowych, Program Inwestycji Dworcowych jest największym programem służącym modernizacji polskiej kolei. Oprócz prac remontowych i modernizacyjnych na dworcach ma zostać podniesiona jakość obsługi pasażerów. W założeniach inwestorów jest również integracja transportu kolejowego z innymi gałęziami transportu.

Prace z poszanowaniem walorów obiektów

 

Modernizowane dworce zyskują nie tylko na funkcjonalności, ale też na zewnętrznej estetyce. Wszelkie prace remontowe prowadzone są z poszanowaniem architektoniczno-historycznych walorów konkretnych obiektów. Końcowym efektem końcowym realizacji Programu Inwestycji Dworcowych mają być wystandaryzowane, spełniające najwyższe wymogi dworce kolejowe, dostosowane do potrzeb pasażerów, w tym pasażerów z ograniczonymi możliwościami poruszania się oraz systemu transportowego. Podczas projektowania prac w poszczególnych obiektach brano pod uwagę uwarunkowania lokalne.

Dworce kolejowe mają odpowiadać realnym potrzebom lokalnych społeczności, zapewniać funkcje związane ze zmianą środków transportu, by zachęcać podróżnych do korzystania z usług kolei.

Obniżenie kosztów utrzymania

 

W ramach realizacji inwestycji z Programu wdrażane są rozwiązania energooszczędne, które obniżają koszty utrzymania dworców. Przy realizacji zadań z PID szczególnie istotna jest współpraca z samorządami, zwłaszcza tam, gdzie projekty mogą przynieść ponadregionalny rezultat. Inwestorzy przewidzieli także cykliczną weryfikację założeń Programu Inwestycji Dworcowych, tak aby realizowane inwestycje najlepiej odpowiadały oczekiwaniom społecznym.

Kolejowy proces inwestycyjny

 

Program Inwestycji Dworcowych jest jednym z filarów prowadzonego na kolei od kilku lat procesu inwestycyjnego. Obejmuje on również m.in. modernizację linii kolejowych oraz unowocześnienie taboru przez państwowych przewoźników pasażerskich i towarowych. Efekty tych działań można już dostrzec w wielu dworcach w całej Polsce. Dzięki nim polska kolej odzyskuje zaufanie społeczeństwa oraz staje się nowoczesna, bezpieczna i przewidywalna.

Zaangażowanie wykonawców

 

W prace na rzecz poprawy jakości polskiej kolei zarówno w wymiarze modernizacji linii kolejowych, poprawy jakości obsługi pasażerów i bezpieczeństwa transportu zarówno pasażerskiego, jak i towarowego, zaangażowanych jest wiele podmiotów. Krakowskie Zakłady Automatyki SA jako podmiot od lat czynnie uczestniczący w szeregu inwestycji dba o standardy i przestrzeganie procedur, czyli elementy kluczowe dla osiągania wysokiej jakości końcowego efektu prac.

 

Opracowano na podstawie informacji Ministerstwa Infrastruktury.